Tak jste se rozhodli zaměřit se na své zdraví. Zavázali jste se zahájit nízkosacharidovou dietu nebo keto dietu, abyste zvýšili hladinu energie a cítili se fyzicky lépe. Udělali jste rozhodnutí, ale jak dále úspěšně udržet dietní plán, aniž byste trpěli nutkáním ho porušit?

Chcete-li dodržovat jakoukoli dietu, musíte provést praktické změny vašeho životního stylu. Jíst dokonale 100% času není zkrátka možné, ani praktické. Životní situace a sociální kontakt, pracovní výlety, nepředvídané události – to je náš každodenní život.

Keto dieta nemá být dietním módním výstřelkem. Má zavíst úplnou změnu metabolismu a životního stylu, kdy vaše tělo spaluje vlastní tuky a tuky z potravin, nikoli tedy glukózu, na energii. Abyste zůstali v ketóze, musíte udělat z diety s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků dlouhodobý cíl a přejít k tomuto způsobu stravování.

Jak tedy zůstat disciplinovaní a dodržovat životní styl, který je dlouhodobě udržitelný a zdravý?

Vyčistěte lednici a spíž

Když začínáte s keto dietou, udělejte si prostor a vyčištěte ledničky, skříňky a spíž. Kompletní „očista“ starých návyků a celé kuchyně sníží ono riziko pokušení tím, že vyloučí jídla mimo váš optimální keto jídelníček. Odhoďte všechny produkty s vysokým obsahem sacharidů do koše a darujte veškeré neotevřené zboží sousedce, která s radostí ztloustne u televize.

Pokud se jako jediná osoba ve své domácnosti zavázáte ke keto dietě, může to mít pár komplikací a překážek. Pokuste se dostat rodinu na svoji stranu, vysvětlete jim, proč musíte dodžovat stravovací způsob a zkuste je přesvědčit o zdravotních přínosech keto diety. Pokud vynechání potravin, jako je chléb, tortilla nebo dezert, vaší rodině nevyhovuje, najděte pro tyto položky náhražky s nízkým obsahem sacharidů. Je to z dlouhodobějšího hlediska optimálnější varianta, než ta, najít si jinou rodinu, což nedoporučujeme.

Pokud je likvidace nezdravého jídla doma již prohranou bitvou, nechte tyto potraviny schované ve skříňkách nebo v mrazničce (ne na očích nebo po ruce). Kupodivu, tato studie ukazuje, že ponechání nezdravých potravin na dobře viditelných místech zvyšuje pravděpodobnost konzumace. Ovšem, vždy se nabízí možnost udělat vánoční dárek tchýni, který nejen potěší, ale podpoří i váš cíl udržet si zdravou postavu.

Požádejte o podporu svou rodinu a přátele

V posledních letech vzrostla negativní asociace spojená se slovem „dieta“. Proto můžete obdržet negativní zpětnou vazbu od přátel a rodiny, když oznámíte, že držíte dietu – i když to děláte ze správných důvodů. Můžete vysvtlit, že se jedná o „způsob stravování“ neboť dieta automaticky neznamená, že chcete hubnout. Můžete držet dietu ze zdravotních důvodů, anebo prostě, že se chcete cítit lépe, mít více energie.

Napište si vaše „proč“

„Proč“ není cíl – proč je váš důvod začít. Proč přecházíte na ketonovou dietu a zdravou stravu? Chcete snížit hladinu cukru v krvi, čímž snížíte riziko (nebo zvrácení) cukrovky? Chcete zhubnout, abyste si mohli znovu hrát se svými dětmi? Měl rodič nebo prarodič Alzheimerovu chorobu a chcete snížit toto riziko změnou stravy?

Váš důvod by měl být vaším hlavním motivátorem pro přechod na zdravý životní styl. Zapište si to a umístěte na viditelné místo, například na noční stolek nebo na ledničku.

Naplánujte si jídlo předem

Pokud jde o keto dietu, plánování jídla v dostatečném předstihu je skvělým způsobem, jak zůstat na té správné cestě. Každý týden vytáhněte kalendář a zaznamenejte si, kolik jídel na týden potřebujete, včetně občerstvení. Když zjistíte toto číslo, zvažte příležitosti, sociální závazky nebo jedinečné okolnosti, které ovlivní vaši rutinu.

Jakmile víte, kolik jídel potřebujete, přiřaďte zdravé tuky, proteiny a malé množství sacharidů na každý den v týdnu. Odtud si vytvořte svůj nákupní seznam, přejděte do obchodu s potravinami a každý týden si vyhrazujte 1-2 hodiny na přípravu jídla. Tento krok je mnohem jednodušší s KETO balíčky BeProtein, které mají předem připravené nutriční hodnoty v každém jídle a vy víte, co přesně jíte, kdykoli během dne.

Mějte po ruce zdravé keto dezerty

Formování nových návyků se neděje ze dne na den. Připravte se na nepředvídané události tím, že budete mít po ruce občerstvení s nízkým obsahem sacharidů.

Možnosti občerstvení, jako keto proteinové tyčinky s nízkým obsahem sacharidů nebo proteinové pudinky, který rychle připravíte, nebo řecký jogurt se skořicí a kakaem, anebo také oblíbená vařená vejce.

Zde je několik dobrých možností občerstvení, které si můžete uložit na stůl, kabelku nebo do tašky na tělocvičnu:

Plánujte společenské příležitosti

Během začátku keto dietního plánu s nízkým obsahem sacharidů může být těžké při společenských situací. Zkuste si tyto události naplánovat v dostatečném předstihu, zjistěte, co si můžete objednat, abyste při dané situaci necítili společenský nátlak.

Pokud plánujete prázdniny nebo se chystáte na návštěvu, vždy je vdhoné si přinést jídlo a předem hostitele uvědomit, aby se neurazil. Když budete mít k dispozici několik možností keto jídel, je méně pravděpodobné, že sáhnete po pozdní večeři.

Vraťte se k bodům 2 a 5 v tomto seznam. Řekněte svým přátelům nebo spolupracovníkům, že se snažíte udělat pozitivní změnu životního stylu a požádejte je, aby vám nenabízeli potraviny, které se do vaší stravy nehodí. Jako poslední možnost můžete také mít po ruce občerstvení s nízkým obsahem sacharidů, jako jsou proteinové tyčinky nebo keto dezerty.

Keto není krátkodobá záplata

Pokud hledáte další m)odní výstřelek na hubnutí, který doporučuje nějaká známá herečka nebo méně známý moderátor, budete velmi zklamaní. Keto dieta má být dlouhodobým životním stylem a způsobem stravování, který můžete také dlouhodobě udržet.

Najděte způsoby, jak zajistit, aby keto dieta fungovala pro vás, vaši rodinu a váš životní styl. Pokud máte chuť na sladké, mějte po ruce keto dezerty, abyste se nenechali zlákat slazenou zmrzlinou.

Pokud pracujete v oblasti, kde často cestujete nebo často jíte v restauraci, zjistěte, která jídla s nízkým obsahem sacharidů si můžete objednat. Pokud je vaše domácnost ráno v naprostém chaosu, připravte si snídani večer, abyste nemuseli do rychlého občerstvení s bagetami.

Dodržování plánu keto diety neznamená dodržování na 100%. Znamená to najít způsoby, jak pro vás tento životní styl může optimálně fungovat, abyste měli pozitivní výsledky a zdravotní přnosy.

Udělejte z keto diety životní styl

Cílem keto diety je přepnout do stavu spalování tuků, kde spalujete ketony na energii, při nedostatku glykogenu. Chcete-li, aby keto fungovalo pro váš životní styl, musíte se ujistit, že zapadá do vašich plánů, cílů domácnosti a kariéry. Zbavte se jídel s vysokým obsahem sacharidů, požádejte své přátele, aby vás podpořili v plnění vašich cílů, plánování jídel a při sociálním kontaktu.

Kdykoli zjistíte, že jste zahlceni a máte hektický rozvrh, tato taktika vám pomůže dostat vás zpět na správnou cestu.

Nyní, když víte, jak držet nejen keto dietu, je čas začít plánovat, abyste mohli začít s výběrem jídel, sestavováním nákupních seznamů a vařením jídel s nízkým obsahem sacharidů.